Masz pytania, skontaktuj się z nami:

Dotacje rządowe

Mój Prąd 3.0
Doskonały program rządowy Mój Prąd odnosi sukcesy, o czym świadczy trzeci nabór wniosków rozpoczęty w 2021 roku. Dla osób interesujących się fotowoltaiką jest to idealne rozwiązanie, gdyż dofinansowanie może uzyskać każdy, kto zamontuje mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. W życiu wygląda to tak, przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje 3,5 kW, dlatego program ten trafia do bardzo dużej liczby osób tym odnawialnym źródłem energii zainteresowanych. Warto także wspomnieć o tym, że korzystając z tego rozwiązania jesteś w stanie uzyskać rządowe dofinansowanie do ulgi termomodernizacyjnej, dzięki czemu instalacja nie będzie generować dodatkowych kosztów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansuje ten program, przy czym zachęca do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Prosument 2
Fotowoltaikę o mocy nieprzekraczającej 40 kW można zamontować w ramach programu Prosument 2 realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje polegają na udzieleniu pożyczki lub kredytu na bardzo korzystnych warunkach z oprocentowaniem 1% oraz maksymalnym okresem finansowania trwającym 15 lat. Inną możliwością jest uzyskanie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych o wartości 15% lub 30% kosztów inwestycji. Prosument 2 obejmuje spółdzielnie  oraz wspólnoty mieszkaniowe, także jednostki samorządu terytorialnego. Ważne, że beneficjenci programu nie mają możliwości uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę z innych środków publicznych. Głównym celem programu jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie emisji CO₂ poprzez promowanie technologii OZE oraz postaw prosumenckich.

 

Czyste Powietrze
Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, posiadających wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowywane są panele fotowoltaiczne. Najistotniejszym celem programu jest ograniczenie lub całkowita eliminacja zanieczyszczeń, dzięki czemu jakość powietrza znacznie się poprawi. Dotacja do fotowoltaiki wynosi maksymalnie 53 tysiące złotych, w zależności od zaawansowania projektu. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie budynku jak również zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła – to wszystko program także dofinansowuje. Wnioski można składać internetowo. Co ważne, warunkiem uzyskania dotacji jest wnioskowanie o dofinansowanie inwestycji będącej w trakcie realizacji.

Agroenergia
Z tego programu mogą wyłącznie skorzystać rolnicy indywidualni. Pozwala on na zwiększenie samodzielności energetycznej na terenach wiejskich, dzięki czemu znacznie poprawia się jakość powietrza i bezpieczeńtwo energetyczne.  Budżet wynosi 200 mln złotych i będzie przeznaczony na dofinansowania do fotowoltaiki oraz pożyczki realizowane w latach 2019-2025. Wysokość dotacji to do 40% kosztów kwalifikowanych, z kolei kredyt jest w stanie pokryć nawet do 100% kosztów – okres spłaty nie może jednak przekroczyć 15 lat, nie przewiduje się również możliwości anulowania części pożyczki. Kosztami kwalifikowanymi możemy zaliczyć budowę instalacji fotowoltaicznej oraz modernizację i budowę urządzeń lub instalacji produkcyjnych. Dofinansowanie obejmuje instalacje o mocy od 50 kWp do 1 MWp. Dodatkowo można złożyć wniosek o datację na baterie do magazynowania energii.

 

Ulga Termomodernizacyjna
Od 1 stycznia 2019 każdy, kto zdecydował się na montaż paneli, składając roczne zeznanie podatkowe, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu rozwiązaniu możemy odzyskać nawet do 15 tysięcy złotych, jednak skorzystać z niej mogą wyłącznie właściciele wybudowanych budynków jednorodzinnych. Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od dochodu kwoty przeznaczonej na realizację instalacji fotowoltaicznej.

Bocian
Celem programu jest ograniczenie emisji CO₂ za pomocą zwiększenia produkcji energii elektrycznych poprzez odnawialne źródła energii. Wsparcie obejmuje kredyt na fotowoltaikę, a wysokość oprocentowania może wybrać sam wnioskodawca i pokrywa maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowanych. Maksymalny okres spłaty wynosi 15 lat. Program nie przewiduje umorzenia pożyczki, ale dopuszczalna jest karencja w spłacie.

 

Energia plus
Z Energii Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko związanego z biznesem, to główny cel programu. Dotacje do fotowoltaiki dostępne są w formie zwrotnej pożyczki oraz bezzwrotnego dofinansowania. Kryteriami jakie trzeba spełniać by otrzymać wsparcie finansowe jest to, że w roku poprzedzającym składanie wniosku, przeciętne zużycie energii nie może wynosić mniej niż 2 GWh/rok. Poza tym należy przeprowadzić audyt energetyczny , a inwestycja musi być efektem rekomendacji wystawionej na jego podstawie. Ostatnim warunkiem jest szacowana oszczędność energii na poziomie nie mniejszym niż 5%.

Dlaczego Polacy inwestują w instalacje Fotowoltaiczne

Dzięki odnawialnym źródłom energii, nie dość że dbamy o środowisko, to również zasilamy domowy budżet wynikających z nich oszczędnościami.

Obniżenie rachunków za prąd o
nawet 95%  

Inwestując w takie rozwiązanie korzystamy z dobra natury jakim jest słońce. Systemy fotowoltaiczne energię słoneczną przetwarzają w energię elektryczną, dzięki czemu produkujemy darmowy prąd. Wszystko to przekłada się na ogromne oszczędności na rachunkach za energię.

Zyskujesz niezależność
energetyczną 

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają nie tylko na niezależność, ale również na samodzielność i samowystarczalność z własnej elektrowni słonecznej. Dodatkowo taka inwestycja służy dekady, dlatego też wolność energetyczna będzie z nami wiele lat.

Wygodna forma
rozliczania 

Będąc prosumentem musimy rozliczać się z energii z fotowoltaiki z zakładem energetycznym. Jednak nasz kraj przewiduje system opustów, dzięki którym nadmiar wyprodukowanej energii możemy odebrać zimą lub w nocy. Wszystko przebiega bezgotówkowo i w wygodnej formie dla właściciela paneli.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Zachęcamy do kontaktu, odpowiemy na każde Wasze pytanie. Doradzimy, podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Wypełnij pole poniżej - z pewnością oddzwonimy.